Pozvánka do Trenčína

Na príjemnú prechádzku mestom si vyčleňte jednu až tri hodiny - podľa toho, či do prechádzky zahrniete aj návštevu expozícií hradu. S prehliadkou Katovho domu, Karnera sv.Michala a návštevou vyhliadky na Mestskej veži sa však váš pobyt v centre mesta, vrátane príjemného posedenia v niektorej z tunajších kaviarní, môže predĺžiť až na štyri až päť hodín. Rozšírenou ponukou pre individuálne spoznávanie mesta je potom pešia prechádzka k rieke smerom na tzv.Ostrov, ktorý je príjemným miestom posedenia a relaxu v prírode doslova na pár krokov od centra mesta, čo oceníte obzvlášť v lete. Výlety do širšieho okolia ponúkajú prehliadku najstaršieho pútnického miesta na Slovensku Skalka s  magickou starobylou atmosférou či výlety za zrúcaninami hradov Čachtice, Beckov, Tematín, Vršatec, zasadenými do nádhernej prírody poskytujúcej výborné podmienky na turistiku a relax. Na dosah sú i kúpele v Trenčianskych Tepliciach.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a tvorí dominantu mesta Trenčín. Najznámejším majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, pán Váhu a Tatier.  V priestoroch Trenčianskeho hradu sú umiestnené viaceré stále alebo dočasné expozície Trenčianskeho múzea. V lete hrad i podhradie ožívajú historickými podujatiami, ktoré na prelome júla a agusta vrcholia historickými slávnosťami, priťahujúcimi veľký záujem návštevníkov. K hradu sa viaže najznámejšia slovenská legenda o láske Omara a Fatimy - Studňa lásky.

 

Rímsky nápis na hradnej skale, Hotel Elizabeth

Rímsky nápis z roku 179 po Kr. vytesaný do hradného brala predstavuje jednu z mála rímskych písomných zmienok na sever od Dunaja. Nápis na hradnej skale dal na pamiatku víťazstva nad germánskymi Kvádmi zhotoviť Maximilián, legát II.Pomocnej légie.  
Rímsky nápis je možné vidieť len z reštaurácie alebo z terasy Hotela Elizabeth (bývalý hotel Tatra). Hotel Elizabeth s viac ako storočnou tradíciou patrí k dôležitým stavebným pamiatkam mesta Trenčín s veľkým spoločenským a kultúrnym významom. 
V roku 2011 hotel zmenil svojho majiteľa a prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Od septembra 2012 opäť  otvoril brány pre svojich hostí už pod novým menom ako "Hotel Elizabeth".
 

Mierové námestie

Pôdorysnú osnovu mesta Trenčín tvorila stará historická cesta, spájajúca Moravskú bránu cez Považie s údolím rieky Nitry. Z tejto cesty, medzi hradnou skalou a riekou Váh, vznikla ešte pred rokom 1111 podhradská osada, ktorá vytvorila nepravidelné pozdĺžne námestie. Námestie pod impozantnou kulisou hradu je výnimočné svojou jedinečnou atmosférou.
 

Mariánske námestie s farským kostolom Narodenia Panny Márie

Pri návšteve Trenčína neobíďťe tento malebný kút mesta s prekrásnou vyhliadkou na mesto i jeho nádherné široké okolie. Farský kostol Narodenia Panny Márie spolu s gotickým Karnerom sv.Michala - najstarším dochovaným pôvodným objektom v meste, budovou mestskej fary a bývalou zbrojnicou patrí do komplexu  Mariánskeho vŕšku „Marienberg“  (dnes Mariánske námestie), ktorý ako súčasť mestského opevnenia chránil prístupovú cestu na hrad. Schodíky popri zbytkoch bývalého mestského opevnenia vás vyvedú k bráne, ktorou sa ako mávnutím čarovného prútika ocitnete v skutočnom lese. Cestičkou nadol lesoparkom Brezina, ktorý začína práve v týchto miestach, sa behom pár minút dostanete opäť do centra mesta.
 

Mestská veža

Nazývaná v minulosti aj Dolná brána, bola postavená ako súčasť rozsiahleho mestského opevnenia, ktoré kedysi obopínalo celé mesto vrátane hradného komplexu. Veža je prístupná verejnosti počas celého roka každý deň v týždni a je možné sa na ňu dostať výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku (balkón). Drevené schody v troch podlažiach samotnej veže je však už potrebné absolvovať pešo. Odmenou je netradičný pohľad na námestie a impozantný pohľad na Trenčiansky hrad z inej perspektívy. Z tohoto dôvodu je vyhliadka na veži obľúbeným miestom fotografov. Vnútorné priestory veže sú pravidelne vyzdobované komornými výstavami miestnych i hosťujúcich umelcov.